Zeytinburnu’nda Kız Öğrencilere Hem Lise Hem Yurt

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin raporuna göre depreme dayanaksız bir yapı olduğu için yıkım kararı alınan Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi yıkılarak yerine çocukların güvende olacağı yepyeni bir okul ve yurt inşa edilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi‘nin raporuna göre depreme dayanaksız bir yapı olduğu için yıkım kararı alınan Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi yıkılarak yerine çocukların güvende olacağı yepyeni bir okul ve yurt inşa edilecek.

Zeytinburnulu gençler, yeni bir liseye kavuşuyor. Yaklaşık 22 bin metrekare üzerine inşa edilecek ZeytinburnuAnadolu Kız İmam Hatip Lisesi ve Yurdu, kız öğrenciler için eğitim yuvası olacak. 17 Ağustos 1999 depreminden önce inşa edilen Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi‘nin, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan incelemeler sonucu fiziki ömrünü tamamlamış olduğu tespit edildi. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmeyen, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 08.01.2014 tarihli ve Mİ-2014-4 numaralı proje raporuna göre de çürük ve depreme dayanaksız olan okulun bir an önce yıkılması gerektiği rapor edildi. Çürük olan yapının çocuklar ve çevre için büyük bir tehlike arz etmesi üzerine Zeytinburnu Belediyesi harekete geçti. Tüm bu endişeleri gidermek ve muhtemel Marmara depreminde olası bir facianın önüne geçmek için, Zeytinburnu Belediyesi, Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’ni yıkıp yerine, modern, güvenli ve sağlıklı bir okul ve yurt inşa edecek.

Mevcut kapasitesi %50 artırılarak hazırlanan ve onaylanan proje, 21.704 metrekare inşaat alanına sahip olacak. 65 modern dersliği, konferans salonu, son teknolojiyle donatılmış laboratuvar, kütüphane ve yemekhaneden oluşacak olan Zeytinburnu Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’ne ayrıca 120 kişi kapasiteli güvenli bir yurt inşa edilecek. Yakın tarihte inşaat çalışmaları başlayacak olan lise tamamlandığında, Zeytinburnulu öğrenciler modern, depreme dayanıklı ve güvenli bir eğitim merkezi kazanmış olacak.

Kategoriler: Haber

Etiketler: ,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.